Larpowe Laury

Plebiscyt na najlepszy chamber larp

Larpowe Laury to organizowana od 2017 roku larpowa nagroda, która podczas finałów na Krak-ONie trafi do twórców najlepszej gry. Finałowe larpy muszą zmieścić się w czterech godzinach i być zaprojektowane dla 11 uczestników. Na zwycięzcę czekają laury, wieczna chwała i nagroda pieniężna!

Aby wziąć udział w Larpowych Laurach, musisz:

  • zapoznać się z regulaminem plebiscytu (poniżej)
  • do 4 sierpnia wysłać formularz zgłoszeniowy
  • warto zapoznać się przy tym z najlepszymi konspektami z zeszłorocznych edycji
  • do 18 sierpnia dowiesz się, czy Twoja gra znajdzie się w finale
  • finały odbędą się na Krak-ONie, 22-24 listopada w Krakowie!
  • każda z czterech finałowych gier zostanie poprowadzona dwukrotnie - w pierwszej odsłonie wezmą udział sędziowie, druga będzie otwarta dla uczestników imprezy
  • w niedzielę podczas zakończenia festiwalu dowiemy się, która gra zwyciężyła!

Twórco larpów! Larpowe Laury są dla Ciebie, jeżeli

  • chcesz stworzyć larpa…
  • …a konkretny deadline pomoże Ci w zmobilizowaniu się!
  • masz chęć wystawić grę dwukrotnie - i zebrać feedback od uczestników obu edycji
  • pragniesz wykorzystać tę okazję, by dzięki dyskusjom z innymi uczestnikami, graczami, oraz sędziami, poprawić swój warsztat twórcy i prowadzącego
  • masz pomysł na grę dla 11 osób, która zmieści się w 4 godzinach
  • marzą Ci się Larpowe Laury, wieczna chwała, nagroda pieniężna i miejsce w kapitule sędziowskiej kolejnej edycji plebiscytu
  • przyda Ci się złoty bilet, by móc oprócz prowadzenia gry, także pograć sobie na Krak-ONie
Sale, w których odbędą się gry finałowe, to znane już uczestnikom Krak-ONu sale larpowe nr 3 i 15 (widoczne na załączonych zdjęciach), o metrażu odpowiednio 33 i 36 metrów kwadratowych.

Sędziowie

To oni ocenią Wasze gry!

2024 - regulamin plebiscytu

I. Postanowienia ogólne

  1. Organizatorem plebiscytu Larpowe Laury jest Bartosz Bruski.
  2. Gospodarzem edycji 2024 plebiscytu jest festiwal larpowy Krak-ON.
  3. Finały plebiscytu odbywają się 22-24.11 w Krakowie.
  4. Podstawowym celem plebiscytu jest ustalenie, która ze zgłoszonych gier najbardziej podoba się sędziom.

II. Uczestnictwo

  1. W plebiscycie może wziąć udział każdy, kto do dnia 4.08.2024 prześle prawidłowo wypełniony formularz zgłoszeniowy na adres e-mail bartoszbruski+laury@gmail.com
  2. Przesłane formularze zostaną, bez imion i nazwisk twórców gier, przekazane kapitule sędziowskiej, która wybierze cztery gry finałowe w sposób opisany w punkcie V regulaminu.
  3. Organizator plebiscytu ma możliwość wyboru spośród gier (w kolejności zgodnej z rankingiem z eliminacji), które nie zakwalifikowały się do finałowej czwórki, gier rezerwowych, które w wypadku odwołania jednego z czterech finałowych larpów mogą zająć jego miejsce i ubiegać się o Larpowe Laury.
  4. Informacja o finałowych grach i ich twórcach zostanie podana do publicznej wiadomości na stronie Larpowych Laurów do dnia 18.08.2024.
  5. Gry finałowe będą prowadzone w ramach Festiwalu, do prowadzenia gier konieczne jest zaakredytowanie się jako uczestnik Festiwalu i akceptacja regulaminu Festiwalu.
  6. Plebiscyt może zostać odwołany przez Organizatora, jeśli nie wpłynie wystarczająca liczba zgłoszeń.

III. Wymogi formalne dotyczące gier

  1. Twórca lub zespół twórców może zgłosić tylko jedną grę.
  2. Do plebiscytu nie mogą być zgłaszane gry, które wcześniej przeprowadzono w ramach jakiegokolwiek konkursu lub plebiscytu larpowego posiadającego jury/kapitułę sędziów, a także publikowane w formacie print and play, lub zgłaszane na konkursy na scenariusz print and play, jak również spin-offy, prequele i sequele takich gier.
  3. Wszystkie gry muszą być zaprojektowane pod jedenastu uczestników (w każdą grę zagrają wszyscy sędziowie). Dopuszczalny jest udział innych osób w charakterze postaci tła (NPC) lub postaci drugoplanowych (w tym wypadku oceniane będzie przede wszystkim doświadczenie, jakiego doznaje jedenastu “podstawowych” uczestników). Można także zgłosić grę o elastycznej liczbie uczestników (podając minimalną i maksymalną liczbę graczy), ale musi być możliwość poprowadzenia gry w wersji dla jedenastu osób.
  4. Wszyscy autorzy gry muszą być oznaczeni w konspekcie, nawet jeśli nie będą oni jej prowadzili.
  5. W plebiscycie nie mogą brać udziału gry, których autorami lub współautorami są sędziowie lub organizatorzy Larpowych Laurów.
  6. Gra powinna zostać stworzona przez co najmniej jednego z jej prowadzących. Nie jest dopuszczalne zgłaszanie scenariuszy napisanych przez osoby trzecie.
  7. Gra nie może przekroczyć czterech godzin. Przygotowanie sali przed grą może zająć maksymalnie 1.5 godziny - ten czas niekoniecznie wypadnie tuż przed oknem czasowym gry; zależy to od dostępności sali i opiekuna larpowego (jednej osoby) odpowiedzialnego za pomoc w przygotowaniach.
  8. Zgłoszenie powinno zawierać słowne, wyczerpujące informacje o trudnych tematach, które porusza gra, a które to informacje znajdą się przy opisie danego larpa w programie Festiwalu. Jeżeli gra jest dedykowana wyłącznie osobom pełnoletnim, aby wziąć udział w larpie każdy gracz musi okazać organizatorom gry dokument ze zdjęciem oraz datą urodzenia, z której wynika że jest pełnoletni.

IV. Prowadzenie i ocenianie gier w trakcie Festiwalu

  1. Każda gra będzie prowadzona dwukrotnie (w tej samej sali) - w pierwszej odsłonie biorą udział wszyscy sędziowie i tylko sędziowie, natomiast druga odsłona jest “otwarta” i mogą w niej wziąć udział uczestnicy festiwalu.
  2. Nieodbycie się odsłony “otwartej” z powodu niewystarczającej liczby chętnych graczy nie stanowi podstawy do dyskwalifikacji gry z plebiscytu.
  3. Odsłona “otwarta” nie musi być obserwowana przez sędziów, ale sędziowie zbiorą opinie od jej uczestników.
  4. Jeżeli odsłona dla sędziów przekracza dozwolony termin realizacji (cztery godziny od momentu zebrania się sędziów) - jest przerywana i nie będzie dalej oceniana. Odsłona “otwarta” może przekroczyć dozwolony czas w miarę dostępności sali.
  5. Podstawą oceny gier przez sędziów są wrażenia z uczestnictwa, które mogą być wspierane np. rozmową z twórcami, rozmową z graczami odsłony “otwartej”, zapoznaniem się z materiałami z gry (np. z kartami postaci) oraz porównaniem obserwacji z konspektem.
  6. Każdy z sędziów ocenia, które gry uważa za subiektywnie lepsze, kierując się przy ocenianiu indywidualnymi kryteriami, wyszczególnionymi w opisie danego sędziego na stronie internetowej plebiscytu.
  7. Wyłonienie zwycięzców następuje na podstawie dyskusji pomiędzy sędziami, podsumowanej głosowaniem opisanym w punkcie VI.
  8. Ogłoszenie zwycięzców oraz wręczenie nagród odbędzie się na gali zamknięcia festiwalu, w niedzielę 24.11.2024.
  9. Tylko jedna gra może zostać ogłoszona zwycięską; jej zwycięzcy otrzymają Larpowe Laury, jedno miejsce w kapitule kolejnej edycji plebiscytu oraz nagrodę pieniężną ufundowaną przez sędziów.

V. Dokładne zasady wyboru czterech gier finałowych

  1. Metoda Bordy, pierwsza faza głosowania: Każdy z sędziów wybiera według osobistych preferencji, na podstawie konspektów i dyskusji, cztery gry - i wysyła ich listę do organizatora plebiscytu.
  2. Pierwsza gra na liście sędziego otrzymuje 4 punkty, druga gra 3 punkty, trzecia gra 2 punkty, czwarta gra 1 punkt.
  3. Do finału plebiscytu wchodzą 4 gry, które otrzymają największą łączną liczbę punktów.
  4. W razie remisu, wyższą lokatę zajmuje gra, którą większa liczba sędziów umieściła na swojej liście czterech gier.
  5. Jeśli to nie przyniesie rozstrzygnięcia, następuje druga faza głosowania, również z użyciem metody Bordy: sędziowie którzy nie głosowali na remisujące ze sobą gry przyznają im dodatkowe, tymczasowe punkty: czyli np. jeśli remisują trzy gry, każdy sędzia, który nie głosował na nie w pierwszej fazie, szereguje je według osobistych preferencji, i gra z pierwszego miejsca otrzymuje 3 punkty, gra z drugiego miejsca 2 punkty, gra z trzeciego miejsca 1 punkt). Punkty te decydują tylko o kolejności remisujących gier, i gra nie może otrzymując je znaleźć się wyżej w rankingu od gry, która w pierwszej fazie głosowania otrzymała więcej punktów.
  6. Jeśli to nie przyniesie rozstrzygnięcia, decyduje losowanie.

VI. Dokładne zasady głosowania na zwycięzcę

  1. Po maksymalnie trzech godzinach dyskusji pomiędzy sędziami następuje głosowanie. Za zgodą 7 z 11 sędziów, dyskusja może zostać przedłużona (maksymalnie raz) o dodatkowe pół godziny.
  2. Każdy sędzia przekazuje organizatorowi plebiscytu blankiet z grami uszeregowanymi od 1 (najlepsza) do 4 (najgorsza).
  3. Metoda Condorceta: Porównujemy wszystkie możliwe pary będących w rywalizacji gier; jeśli istnieje gra A, która plasuje się wyżej od każdego z konkurentów (tj. dla każdego konkurenta więcej jest sędziów, którzy umieścili grę A wyżej od konkurenta w swoim rankingu, niż sędziów którzy umieścili konkurenta wyżej od gry A) - gra A jest ogłaszana zwycięzcą a głosowanie natychmiast kończy się.
  4. Metoda Instant-runoff (natychmiastowej dogrywki): Jeżeli metoda Condorceta nie wyłoniła zwycięzcy, głosy są podliczane metodą Instant-runoff. Z rywalizacji eliminowana jest pojedyncza gra, która ma najmniej pierwszych miejsc (“jedynek”) na blankietach. W razie remisu między kilkoma najgorzej ocenionymi grami, decyduje kolejno liczba drugich miejsc (“dwójek”), trzecich miejsc i tak dalej, a jeśli to nie wskaże najgorzej ocenionej gry - decyduje kolejność w głosowaniu sędziów w eliminacjach piątki gier finałowych. Głosy oddane na wyeliminowaną grę są redystrybuowane (czyli jeśli wyeliminowana zostanie gra, którą jakiś sędzia wskazał jako swój pierwszy wybór, od tej pory jego pierwszym wyborem jest kolejna z gier, które wskazał na blankiecie a która nie została jeszcze wyeliminowana, i tak dalej).
  5. Procedura z podpunktów 2 i 3 (tj. sprawdzenie metodą Condorceta, i jeśli ta nie wskaże zwycięzcy - wyeliminowanie jednej gry metodą Instant-runoff) jest powtarzana, dopóki nie zostanie jeden zwycięzca.
  6. Protokół głosowania, wraz z zapisem blankietów, może zostać po plebiscycie udostępniony do wglądu twórcom gier finałowych, wraz z informacją zwrotną od sędziów na temat gier.

VII. Dyskwalifikacja

  1. Może nastąpić decyzją organizatora, gdy zostanie złamany któryś z warunków udziału opisanych w punkcie III.
  2. Następuje, gdy odsłona dla sędziów nie odbędzie się z winy uczestnika plebiscytu.